Finsko a vše co vás o něm zajímá

Alandské ostrovy

Foto Alandy 4Ostrovy Alandy jsou autonomní oblastí s vlastní vlajkou a kulturou. Hovoří se zde mnoha švédskými dialekty a jen malá skupinka lidí mluví finsky. Tato situace se odvíjí od jednání mezi švédskou a finskou vládou v roce 1921. Je zde výborný terén pro cyklistiku, kempování a oslavy příchodu jara. Na ostrově najdete krásné farní kostely, ruiny i rybářské vesnice. Centrem Aland je Maarianhamina na jižní skupině ostrovů. Ostrovy jsou propojené mosty a přívozy, takže se vozem dostanete na libovolné místo.

Foto Alandy 5

Ostrov Eckerö

Na ostrově Eckerö je zajímavý kostel vybudovaný ve 13. století, zříceniny kaple z 10. století a budova pošty z roku 1826.

Ostrov Hammarland

Na ostrově Hammarland archeologické výzkumy ukázaly, že krajina byla osídlena Vikingy již kolem roku 600 našeho letopočtu. Ačkoliv je tento ostrov poměrně velký, najdeme zde pouze kostel St. Catharina.

Ostrov Finström

Foto Alandy 1Ostrov Finström zaujme hlavně především velkým pohřebištěm z vikingské doby nebo výbornými plážemi. Je zde kostel St. Mikael, jehož nejstarší část je ze 13. století. Jeho zdi mají sílu asi jeden metr. Stavební vývoj pokračoval i ve 14. a 15. století, kdy si jednotliví budovatelé brali vzory z Anglie nebo Finska. Jeho interiér byl pokryt malbami datovanými do let 1430 – 1450. Byly zde odkryty malby z 12. století, dokládající, že před dnešním kostelem zde stála mnohem starší svatyně.

Ostrov Jomala

Ostrov Jomala je nejvýznamnějším ostrovem co se týče zemědělství a podnikání. Má kostel postavený kolem roku 1260, v 19. století přebudovaný do současné podoby přístavbou příčné lodi.

Ostrov Lemland

Foto Alandy 3Ostrov Lemland proslul jako ostrov mořeplavců a rybářů. Je zde památník Victora Westerholma, významného malíře, od Väinö Aaltonena z roku 1960.

Kostel St. Brigitta je jedním z nejstarších dřevěných kostelů oblasti, v pozdější době však byl přebudován do kamenné podoby. Uvnitř jsou malby z doby kolem roku 1280, které patří k nejlepším dílům svého druhu ve Finsku. Kaple v Lamböte je další z významných staveb, tvrdí se, že byla založena sv. Olafem. V roce 1985 byla zahájena renovace, jež ji má zachránit pro další generace. Vedle kaple stojí pozůstatky kamenné stavby, která je považována za nejstarší stavbu Finska a Skandinávie vůbec.

Ostrov Saltvik

Foto Alandy 2Na ostrově Saltvik bylo podle archeologů jedno z nejstarších prehistorických sídlišť. V době Vikingů byl ostrov taktéž osídlen, čemuž napovídá velké pohřebiště. První kostel zde byl postaven kolem roku 1280, v pozdější době několikrát upravován. Dnes jsou v jeho interiéru malby, triumfální kříž z roku 1280 a křtitelnice z gotlandského kamene, jejíž ornamenty ji datují do doby kolem roku 1250. Oltář je z roku 1450.

Ostrov Sund

Ostrov Sund je jedním z nejnavštěvovanějších míst souostroví. I on byl osídlen již v pravěku, stopy zde zanechali Vikingové. Na ostrově je i středověký hrad Kastelholm. Dále pak kostel z roku 1280, v jehož interiéru se ukrývají malby ze 14. století, jež patří do děl okruhu gotlandských mistrů. Monumentální triumfální kříž je z roku 1250, cenné jsou i mnohé plastiky ze dřeva.