Finsko a vše co vás o něm zajímá

Helsinky

HelsinkyHelsinky jsou hlavním městem Finska, přesto ve srovnání s ostatními skandinávskými metropolemi působí útulně a pokojně. Rozloha města – dala by se přirovnat k menší polovině Prahy, s méně spletitými uličkami – je jako stvořená k procházkám.

Historie Helsinek

První zmínky o osídlení v této oblasti pocházejí z roku 1550, kdy byly založeny v ústí řeky Vantaa švédským králem Gustavem Vasa. Švédové zde v 18. století postavili mohutnou pevnost na ostrově Suomenlinne. Když Finsko v roce 1809 připadlo Rusku, Helsinky se staly sídelním městem ruského velkovévody, i když většina měst byla v té době rozbořena.

Náměstí Senaatintori

SenaatintoriSenaatintori je rozlehlé náměstí v centru města. Je obkrouženo majestátními budovami z 19. století a působí velmi přívětivě. Bylo postaveno podle Petrohradu a slouží i jako kulisy pro hollywoodské filmy odehrávající se v Rusku.

Hlavní dominantou náměstí i celých Helsinek je Suurkirkko nebo také Katedrála, která vládne právě Senaatintori – Senátnímu náměstí. Byla navržena v 19. století Carlem Ludwigem Engelem a dokončena byla roku 1852. Senaatintori a Helsinky pod sněhemVelmi často se zde konají výstavy a koncerty. Pokud se Katedrálu rozhodnete navštívit čeká vás výstup po zhruba 60 vysokých schodech, z kterých je velmi dobrý výhled na celé Helsinky. Na schodech ča sedává finská mládež. Před katedrálou na Senátním náměstí stojí socha Alexandra II., který uznal finštinu jako úřední jazyk. Na druhé straně ulice se nachází Finlandia talo – koncertní hala postavená Alvarem Aaltem.

Kostel Temppeliaukionkirkko

Temppeliaukionkirkko, Kostel vytesaný do skály nebo Taivallahti, podle Tima a Tuoma Suomalainen, byl dokončen roku 1969. Je vytesán do skály Temppelinkatu a upraven použitím žuly a betonu. Kostel má uchvacující 24 metrů v průměru velkou střechu, pokrytou 22 km měděných plátů. Uvnitř je velmi dobrá akustika a v létě se zde pořádá mnoho náboženských a instrumentálních koncertů. Kostel je založen hlavně na luteránském náboženství. Symbolizuje moderní finskou sakrální architekturu.

Uspenská katedrála

Uspenská katedrálaUspenská katedrála tyčící se nad přístavem pochází z roku 1868. Vychází ze staroruské architektury – postavil ji přímo ruský carský architekt. Se svými rysy a vnitřním vybavením působí velmi vznešeně. Stavba z červených cihel podpírá 13 pozlacených kupolí, které zobrazují Ježíše a jeho pomocníky. Uspenská katedrála patří mezi nejvíce ortodoxní kostely ve Finsku.

Co dál v Helsinkách