Finsko a vše co vás o něm zajímá

Kuopio

Kuopio je krásné městečko obklopené hustými lesy. Kdysi tu bylo jen polorozpadlé nádraží a řvoucí zábavní park. Ty časy jsou ale dávno pryč. Dnes je to důležité krajské město na břehu jezera Kallavesi, severně od pohoří Puijo.

Katedrála

Nejvýznamnější stavební památkou města je katedrála, kterou podle plánů P. W. Palmrotha začal stavět Jacob Rijf a po jeho smrti ji v roce 1815 dokončil Pehr Granstedt. Obraz na hlavním oltáři je od A. Godenhjelma.

Kostel sv. Mikuláše

Ortodoxní kostel sv. Mikuláše pochází z roku 1903 a je sídlem ortodoxního metropolity Finska a správcem diecéze Karélie. Je zde také seminář ortodoxní církve, druhého nejrozšířenějšího náboženství ve Finsku.

Hora Puijo

Oblíbený je výlet na vrchol lesnaté hory Puijo. Stojí zde vyhlídková věž vysoká 75 metrů, která umožňuje překrásný výhled na rozlehlou jezerní oblast.

Radnice, tržnice, knihovna

Ze světských staveb je zajímavá novorenesanční radnice (F. A. Sjöström) z roku 1884. Tržnice (J. V. Strömberg) z roku 1902 je příkladem severské secese. Moderní stavbou je městská knihovna z roku 1967 (Matti Hakala).

Muzea

Z muzeí stojí za pozornost Ortodoxní církevní muzeum z roku 1969. Jsou zde vystaveny ikony a další církevní předměty z Finska i z některých ruských kostelů a klášterů. Snellmanovo muzeum je pro Finy velmi důležité, bylo zřízeno v senátorově rodném domě. Tento politik (žil v letech 1855 – 1881), bojoval za zrovnoprávnění finského jazyka na školách.