Finsko a vše co vás o něm zajímá

Rovaniemi

Rovaniemi je hlavním městem Laponska a branou do něj. Město samo není příliš zajímavé, i když bylo postaveno podle plánu Alvara Aalta (plán připomíná paroží soba). Původní město bylo prakticky úplně zničeno za 2. světové války.

Muzeum Artikum

Arktikum je největší a také asi nejlepší finské muzeum. Výstavy a interaktivní expozice přibližují především arktickou floru a faunu, stejně tak jako život Samiů a jiných arktických národů Evropy.

Dům Laponia

Panorama moderního Rovaniemi tvoří dům Laponia, postavený v roce 1975 (A. Aalto). Je to úřední kulturní dům, zahrnující divadlo, koncertní sál a výstavní prostory.

Luteránský kostel

Luteránský kostel z roku skrývá monumentální fresku L. Segestrala. Vlevo od něj je památník původního kostela, zničeného v r. 1944. U kostela je postaven památník obětem obou světových válek.

Etiäinen

Santa tažený sobemOficiální milník polárního kruhu „Etiäinen“ leží 8 km severně od Rovaniemi, stejně jako „oficiální“ rodná vesnička Santa Clause. Poštovní úřad v této vesničce pro něj dostává miliony dopisů od dětí z celého světa. K polárnímu kruhu jezdí z Rovaniemi autobusy po celý rok.