Tampere je třetí největší město Finska. Roku 1770 bylo založeno králem Gustavem Vasou mezi jezery Näsijärvi a Pyhäjärvi. Obdrželo statut svobodného města a stalo se tak bezcelní oblastí, což přispělo k jeho rychlému rozkvětu. Kdysi to bylo textilní město (našlo se zde i pár kovodělných a papírenských průmyslových výroben) a tak k nebi ční mnoho vysokých cihlových komínů. Všechny tyto manufaktury byly v 19. století přestavěny na bary, restaurace a kulturní centra.
Mezi místa, která byste v Tampere měli navštívit, bezesporu patří Leninovo muzeum. Najdete zde mnoho historických dokumentů z období ruské bolševické revoluce, přiblíží vám pobyty Lenina ve Finsku, kam prchl před pronásledováním v carském Rusku.
Stejně jako každé větší město ve Finsku, má i Tampere svůj Dóm. Roku 1907 byl postaven ve stylu národního romantismu, podle návrhu Larse Soncka. Ornamenty na oknech, pilířích i freska na stropě jsou dílem finských umělců, především Huga Simberga. Oltářní malbu vytvořil M. Enckell v roce 1907. V Dómu je 2 500 míst k sezení.
Kostel Kaleva tvoří na skalnatém pahorku Liisankalio moderní panorama města. Postavili jej v roce 1966 architekti Raili Paatelainenová a Reima Pietilä. Půdorys kostela má tvar ryby, starého křesťanského symbolu. Na něm jsou vztyčeny 30 metrů vysoké betonové stěny s úzkými zasklenými okny. Kostel pojme 1 050 sedících osob.
Ortodoxní kostel Alexandra Něvského je postaven v novobyzantském stylu roku 1899. Před hlavním vchodem je věž s devíti zvony, mezi nimiž je i největší finských zvon, vážící 4 800 kg.
Ze soch a památníků je nejvýznačnější památník spisovatele Aleksise Kiviho od Väinö Aaltonena z roku 1928. Od téhož autora jsou sochy na mostu, spojujícím obě části města.
Zajímavé sbírky má Přírodovědné a Technické muzeum.