Finsko a vše co vás o něm zajímá

Turku

Turku patří mezi jedno z nejznámějších měst ve Finsku. Je také páté nejlidnatější město Finska. I navzdory moderní architektuře je nejstarším městským osídlením. Založeno bylo ve 12. století a jako první bylo hlavním městem Finska. Kolem roku 1827 byla však většina města spálena. Turku je největší finský přístav, velmi důležitý hlavně pro spojení se Švédskem. Turku leží na řece Aurajoki a patří k nejkrásnějším místům.

Hrad Turku

Za návštěvu v Turku rozhodně stojí hrad Turku, který se majestátně tyčí na západě města, na břehu Aury. Byl svědkem bojů i historických jednání. V roce 1743 zde byl uzavřen mír s Ruskem, předtím byl hrad dlouhá léta rezidencí švédského guvernéra Pera Braha, i když původně byl založen jako obranná pevnost (ve 13. století). V 16. a 17. století byl hrad přebudován a rozšířen, a to zvláště po velkém požáru v roce 1614. V roce 1881 zde bylo vybudováno historické muzeum.

Dóm v Turku

Nesmíme zapomenout ani na Dóm v Turku (Tuomiokirkko) při němž bylo ve 13. století založeno biskupství. Vnějšek si udržel středověký ráz, ale interiér byl po požáru v roce 1827 zcela přebudován. Slouží především věřícím evangelicko–luteránského vyznání. Je zde pohřbena Catherine Mansdotter – královna Švédska a Finska. Na Štědrý večer o Vánocích se zde koná velká bohoslužba, kterou přenáší televize a rádio.

Skanzen Luostarinmäki

Luostarinmäki je skanzen na hoře Vartiovuori. Je to prakticky jediná část města, která se dochovala z 18. století. Zažila již 30 požárů. Dříve sloužilo jako obydlí pro řemeslníky, skanzenem se stalo až v roce 1940.

Muzeum Ett hem

Název muzea Ett hem znamená „domov“. V tomto muzeu můžete vidět typická finská obydlí od 18. století.

Dalšími muzei v Turku jsou Muzeum farmacie, Muzeum biologie, Sibeliovo muzeum, Muzeum lodě Sigyn (která jediná přežila z doby Vikingů) a Muzeum umění.

Hudební festivaly v Turku

V Turku se konají dva velmi známé hudební festivaly. Turku musik festival se koná druhý týden v srpnu a hraje se na něm klasická hudba předělaná na národní finskou hudbu. Tím druhým je velmi známý a populární Ruisrock, pravděpodobně nejstarší rockový festival na světě, který probíhá od roku 1969 a koná se poslední týden v červnu v Ruissalo parku.